Презентація зовсім невідомої пам’ятки… У селі Жерева Іванківського р-ну Київської області зберігся дерев’яний садибний будинок родини Браницьких. Цінності йому додає той факт, що це єдина відома  вціліла дворянська садиба Київського Полісся….

Особисто я вважаю Полісся самою красивою та чарівною частиною України. Справді.. Тут чисте повітря, мало людей та багато лісів, у річках є риба…. А які тут краєвиди! Наприклад ось – річка Тетерів  біля села Підгайне (поряд з Жеревами) презентує цілу низку чудових пасторальних картин….  В  навколишніх селах  збереглись десятки старих хат 19 сторіччя. Справжні релікти, що  заслуговують на  місто в скансені. А в них досі живуть поліщуки..

Село Жерева розташоване на річці Жерева. До речі, це слово  давньофинське та значить – “боброві угіддя”.. Колишній будинок Браницьких  розташований посеред старого дубового гаю. За інформацією від місцевих, побудований у 1895 році. Можливо, це був мисливський будинок.  В кінці 18 ст. князь Голіцин продав Жерева та сусідні села  графам Браницьким.. Управління графською єкономією було розташоване у сусідньому містечку Унів (зараз село Тетерівське). За даними Л. Похилевіча, у 1864 році в селі мешкало 211 людей. Парафіяльна Покровська  церква  знаходилась в Унені (1848 р. побудови, знищена комуністами у 20 ст.) Зараз в Жеревах мешкає не більше 70 поліщуків. Будинок Браницьких дерев’яний, прямокутний в плані, одноповерховий, з горищем. Збудований в “єпархіальному” стилі з елементами модерну. Має три входи з ганками. Частково збереглось первісне планування.  Раніше будинок мав “Г”-образну форму, але прибудову розібрали.  Головною окрасою садиби  є  своєрідний  фриз з “тригліфами” у вигляді “алмазних” рустів та об’ємними “метопами” – оригінальними різьбленими елементами, схожими на морських коників. Такий декор є унікальним і більше мені не зустрічався. Зараз у будівлі Браницьких розташований  штаб  лісництва. Лісники проводять ремонт – вже вкотре поміняли обшивку 1-го поверху. Вони пообіцяли відновити бічні ганки, лиштву вікон (за зразком, який зберегли) та пофарбувати нову вагонку у історичний біло-коричневий колір.. Кажуть, що рідкісний “кониковий” декор збережуть.  Маю надію, що так і буде.

Колишній садибний будинок Браницьких в Жеревах має значну історику-архітектурну цінність. Він прикрашений оригінальним різьбленим декором. Це єдина відома  вціліла дворянська садиба Київського Полісся…. Потрібно виконати обміри будівлі та внести її у реєст пам’яток архітектури Київської області.

Текст  – архітектор, краєзнавець Іван Биков
Джерело